«Քաղաքացիական գիտակցության զարգացում. եվրասիական տարածաշրջանի պետությունների փորձը» միջազգային գիտակրթական դպրոցի մասնակիցները՝ խորհրդարանում
ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը եւ խմբակցության անդամ Վաղարշակ Հակոբյանը մարտի 4-ին հանդիպել են «Քաղաքացիական գիտակցության զարգացում. եվրասիական տարածաշրջանի պետությունների փորձը» միջազգային գիտակրթական դպրոցի մասնակիցներին:
Ողջունելով հյուրերին՝ Լիլիթ Մակունցը ներկայացրել է խմբակցության գործունեության առաջնահերթությունները: Նա ընդգծել է, որ իրենք ակտիվ համագործակցում են գործադիրի հետ, առանձին հանդիպումների ընթացքում փորձում հասկանալ, թե ինչպես կարող են ազդել երկրում ընթացող տարբեր գործընթացների վրա:
Լիլիթ Մակունցն անդրադարձել է քաղաքացիական հասարակության հետ սերտ փոխգործակցության անհրաժեշտությանը, խոսել մասնավորապես տնտեսական բարեփոխումների օրակարգի, մի շարք ոլորտներում սպասվելիք փոփոխությունների մասին:
Վաղարշակ Հակոբյանը կարեւորել է երիտասարդության դերը երկրում բարեփոխումների իրականացման հարցում՝ նշելով, որ այդ դերակատարությունն ակնհայտ էր նաեւ ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխության օրերին, երբ օրինական սահմանադրական ճանապարհով հայ ժողովուրդը տոնեց իր հաղթանակը:
Հարցուպատասխանի ձեւաչափում, ինչպես նաեւ իրենց ելույթներում միջազգային դպրոցի կազմակերպիչներն ու մասնակիցներն ընդգծել են, որ նախաձեռնությունն ԱՊՀ անդամ երկրների երիտասարդ առաջնորդների միջեւ առավել սերտ եւ արհեստավարժ կապերի ամրապնդման յուրօրինակ հարթակ է:
Նրանք բարձրացրել են Հայաստանում Երիտասարդական խորհրդարան ստեղծելու գաղափարը, կրթական փոխանակման ծրագրերի միջոցով ռուսերենի ուսուցումը հանրության լայն շերտերի համար հասանելի դարձնելու հարցը, փորձել պարզել, թե մեր երկրում մի շարք ոլորտներում առաջիկայում ինչպիսի՞ բարեփոխումներ են սպասվում, ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկվում ԵԱՏՄ երկրների հետ կապերի ակտիվացման, Հայաստանը օտարերկրացիների համար ճանաչելի դարձնելու ուղղությամբ:
Լիլիթ Մակունցը եւ Վաղարշակ Հակոբյանը մանրամասն ներկայացրել են մեր երկրում առաջիկայում տեղի ունեցող գործընթացները, իրականացվող բարեփոխումների օրակարգը, խոսել ԵԱՏՄ անդամ երկրների հետ հարաբերությունների զարգացման կարեւորության եւ համագործակցության ծրագրերի մասին:
Միջազգային գիտակրթական դպրոցի նախագիծն իրականացվել է «Հայ-ռուսական երիտասարդական միասնություն» հասարակական կազմակերպության ու Հանրային դիվանագիտության կենտրոնի նախաձեռնությամբ եւ Ա.Մ. Գորչակովի անվան հանրային դիվանագիտության աջակցության հիմնադրամի օժանդակությամբ: Նախագծին մասնակցել են 4 տասնյակից ավելի երիտասարդներ Ռուսաստանից, Բելառուսից, Ղազախստանից, Ղրղզստանից եւ Տաջիկստանից: Դասընթացներն անցկացվել են Դիլիջանում՝ փետրվարի 27-ից մինչեւ մարտի 4-ը:

В парламенте – участники международной научно-образовательной школы “Развитие гражданского сознания: опыт государств Евразийского региона”
4 марта руководитель фракции “Мой шаг” Л.Макунц и член фракции В.Акопян встретились с участниками международной научно-образовательной школы “Развитие гражданского сознания: опыт государств Евразийского региона”.
Приветствуя гостей, Л.Макунц представила приоритеты работы фракции. Она подчеркнула, что “Мой шаг” активно сотрудничает с исполнительной властью, пытается   в ходе отдельных встреч понять, каким образом может воздействовать на различные процессы в стране.
Л.Макунц говорила о необходимости тесного взаимодействия с гражданским обществом, повестке дня экономических реформ, намечаемых изменениях в ряде сфер.
В.Акопян подчеркнул роль молодежи в проведении реформ в стране, отметив, что эта роль была очевидной также в дни ненасильственной, бархатной революции, когда легитимным конституционным путем армянский народ праздновал свою победу.
В формате вопросов-ответов, а также в своих выступлениях организаторы и участники международной школы подчеркнули, что данная инициатива – своеобразная платформа для укрепления профессиональных связей между молодежными лидерами стран-членов СНГ.
Они подняли вопросы создания в Армении Молодежного парламента, доступности изучения русского языка для широких слоев общества путем обменных образовательных программ, попытались выяснить, какие реформы ожидаются в ряде сфер РА, какие шаги предпринимаются для активизации связей со странами ЕАЭС, ознакомления иностранцев с Арменией.
Л.Макунц и В.Акопян обстоятельно представили намечаемые в Армении процессы, повестку дня проводимых реформ, отметили важность развития отношений и программы сотрудничества со странами ЕАЭС.
Проект международной научно-образовательной школы осуществлен по инициативе общественной организации “Армяно-российское молодежное единство” и Центра общественной дипломатии при поддержке Фонда содействия общественной дипломатии им. А.Горчакова.  В проекте участвуют более четырех десятков молодых людей из России, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана и Таджикистана. Курсы проводились с 27 февраля по 4 марта в Дилижане.